Phishing – maile z fałszywymi wyciągami !!!

Trwa kampania phishingowa skierowana do klientów bankowości elektronicznej. Jej celem jest zaszyfrowanie plików na dysku i wyłudzenie okupu.
Fałszywa wiadomość e-mail, w której przestępcy podszywają się pod bank, informuje o przesłanym w załączniku wyciągu z karty kredytowej. E-mail sugeruje udostępnioną przez bank usługę szyfrowanych wyciągów.

Wiadomość e-mail zawiera załącznik w postaci pliku zip, w którym są dwa pliki:

  • plik .rar sugerujący elektroniczne zestawienie operacji, a w rzeczywistości zawierający szkodliwe oprogramowanie,
  • plik tekstowy z hasłem do pliku .rar.

Bezpieczeństwo - mBank

Podanie hasła i rozpakowanie przez użytkownika pliku .rar (zawierającego po rozpakowaniu plik .vbs) powoduje pobranie z sieci i uruchomienie złośliwego oprogramowania. Szyfruje on większości plików na lokalnych i sieciowych dyskach. Ten typ oprogramowania wykorzystany do ataku określa się jako „ransomware”.

Nazwy samych załączników mogą być różne.

W konsekwencji przestępca może żądać okupu za odszyfrowanie danych.

Jeżeli rozpakowałeś załącznik, zalecamy:

  • jak najszybsze przeskanowanie komputera programem antywirusowym w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i usunięcia go,
  • zmianę haseł do serwisu transakcyjnego banku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych.

Jeśli jakikolwiek komunikat, element serwisu transakcyjnego lub mobilnego bądź otrzymana z banku wiadomość e-mail wzbudzi Twoje wątpliwości – przerwij czynność i natychmiast skontaktuj się z konsultantem banku.