Pierwsza w Polsce Akcja „Puste Schronisko”

Oto przyszedł czas na wyadoptowanie pierwszego w Polsce schroniska dla zwierząt. Tego odpowiedzialnego zadania podjęły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bodzanowie, a na taką akcję zgodziło się pobliskie Schronisko w Małej Wsi k / Płocka. Bodzanów jest pierwszą i jak na razie jedyna gminą w Polsce, która zaangażowała się w tę akcję.

Akcja polega na tym, że dzięki dzieciom znajdujemy nowe domy i adoptujemy wszystkie psiaki ze schroniska. Psy zostaną adoptowane zgodnie z procedurą adopcyjną schroniska. Dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej w Bodzanowie przygotowywały się do tej akcji przez cały rok szkolny. Zajęcia dodatkowe odbywały się  co tydzień o nazwie „Lekcje miłości do zwierząt”. Uczestnicy zajęć bardzo dobrze znają procedury jak szukać nowych domów adopcyjnych, znają odpowiedzialne zasady adopcji, znają  podstawy behawioralne,  wiedzą jak zrobić ogłoszenie oraz jak docierać do dorosłych, a przede wszystkim doskonale wiedzą i znają sytuację psów w schroniskach, czują że one tam cierpią, tęsknią i pragną nowego domu. Wiedzą o zagrożeniach współczesnego świata, np. o tym co zrobić aby te psy ponownie nie trafiły do schroniska.

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji jest Tom Justyniarski, pedagog, obrońca zwierząt, pisarz, który zdobył  1 miejsce w rankingu MEN za „Psie troski” jako  lekturę szkolną.