W jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018)

« z 5 »

    12 marca br. przedstawiciele Urzędu Gminy w Bodzanowie, seniorzy z Dziennego Domu „Senior +” oraz osoby niepełnosprawne uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę w Częstochowie. Ten wyjazd to jedno z wielu planowanych działań samorządu gminy w roku jubileuszu 100-lecia Niepodległej Polski.

Pielgrzymi uczestniczyli w mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, zwiedzili Salę Rycerską, Skarbiec i Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry oraz odbyli  patriotyczną lekcję historii w Sali Ojca Augustyna Kordeckiego. Przedmiotem wykładu była min. historia obrazu „Polonia” (o wymiarach 3 m x 12 m) autorstwa Antoniego Tańskiego, który przedstawia blisko tysiąc lat polskiej historii, począwszy od dynastii Piastów w tym 200 najwybitniejszych Polaków z tego okresu.

     Spotkanie na Jasnej Górze to również efekt działań, jakie Gmina Bodzanów podjęła w celu zarchiwizowania sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Gniazdo w Bodzanowie, który w obecnej chwili znajduje się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Dzięki staraniom Wójta Gminy Jerzego Staniszewskiego uczestnicy wyjazdu mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Kustoszem Zbiorów Muzealnych o. Stanisławem Rudzińskim. Na miejscu została wykonana dokumentacja fotograficzna oraz przeprowadzono dokładny pomiar sztandaru, dzięki temu zostanie wykonana replika sztandaru, która będzie służyła reaktywowanemu w 2015 r. Stowarzyszeniu Sokół w naszej gminie.

    Z archiwalnych informacji wynika, że przed II wojną światową na przełomie listopada i grudnia 1926 r. powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Bodzanowie, które posiadało swój sztandar, a jak wiadomo listopad to miesiąc trwale związany z naszą historią i odzyskaniem niepodległości w 1918 r. W czasie zawiązywania się bodzanowskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w 1926 r. obchodzono też piątą rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji odradzającego się Państwa, tzw. marcowej z 17 marca 1921 r., pierwszych Walnych Zjazdów ZHP z 2 stycznia 1921 r. i Sokoła z 29 stycznia 1921 r. Sokolników dużo łączyło ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, jeszcze dziś wiele Drużyn Harcerskich nosi imię „Sokoła”, a w okresie zaborów członkowie Towarzystwa Gimnastycznego stawiali sobie zadanie przygotowania młodzieży do walki o niepodległość.

    Bodzanowski sztandar przetrwał wojnę, był ukryty przez rodzinę Grabowskich w domu pod obrusem. W początkach lat osiemdziesiątych został przekazany do zbiorów Klasztoru na Jasnej Górze.  Dziś można go oglądać wśród innych sztandarów w Sali Rycerskiej jasnogórskiego Klasztoru. Jesteśmy dumni, że mała cząstka naszej bodzanowskiej historii znajduje się w tak zacnym miejscu, jakim jest Jasna Góra.

    Środki finansowe na wykonanie repliki zostaną pozyskane w ramach udziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w konkursach dotacyjnych, z przeprowadzonych zbiórek publicznych oraz od sponsorów.